V Modre podpísali memorandum na obnovu tradície výroby majoliky

Záchrana a obnovenie tradície výroby majoliky na Slovensku je cieľom Memoranda o spolupráci Slovenskej ľudovej majoliky.

Tradičný výrobca ručnej maľovanej majoliky Slovenská ľudová majolika, ľudovoumelecké družstvo v ModreTradičný výrobca ručnej maľovanej majoliky Slovenská ľudová majolika, ľudovoumelecké družstvo v Modre (Zdroj: Štefan Puškáš)

MODRA. Záchrana a obnovenie tradície výroby majoliky na Slovensku je cieľom Memoranda o spolupráci Slovenskej ľudovej majoliky s Malokarpatským múzeom v Pezinku a Slovenským národným múzeom (SNM) - Múzeom Ľ. Štúra a Múzeom slovenskej keramickej plastiky v Modre.

Súčasťou bol aj krst knihy

Memorandum podpísali zástupcovia spomínaných kultúrnych inštitúcií v utorok v rámci podujatia Majolika stále žije. Súčasťou programu bolo aj uvedenie knihy Agáty Petrakovičovej Šikulovej - Slovenská ľudová majolika v Modre, exkurzia vo výrobni Slovenskej ľudovej majoliky a aj degustácia vín mladých vinárov. Informovala o tom Miriam Fuňová zo Slovenskej ľudovej majoliky v Modre.

Signatári podpisom memoranda podľa Miriam Fuňovej vyjadrili spoločný záujem o záchranu a obnovenie tradície výroby majoliky na Slovensku. Dohodli sa, že sa „budú spoločne usilovať o prinavrátenie tradície výroby majoliky do regiónu, o zvýšenie záujmu spoločnosti o ochranu kultúrneho dedičstva modranskej majoliky, ktorá je zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska“, spresnila ďalej pre SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínané múzeá budú spolupracovať

Na základe memoranda si budú zapojené múzeá a Slovenská ľudová majolika vymieňať informácie, spolupracovať na výskume a spoločne predstavovať jeho výsledky na výstavách, v knihách, zborníkoch, na prednáškach a v rôznych materiáloch v tlačenej a elektronickej podobe. Zároveň budú spolupracovať na osvete a popularizácii majoliky.

Prečítajte si tiež: Modranská majoliková autobusová zastávka získala ďalšie ocenenie Čítajte 

Memorandum vítajú všetci zapojení partneri. Podľa riaditeľa Malokarpatského múzea v Pezinku Martina Hrubalu je jednou z ambícií múzea podporovať všetkých, čo sa snažia o zachovanie kultúry a tradícií v regióne. „Už teraz máme výbornú kooperáciu, uvedeným dokumentom len potvrdzujeme jestvujúci stav a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s našimi partnermi v Modre,“ cituje Hrubalu tlačová správa, ktorú SITA poskytla Miriam Fuňová zo Slovenskej ľudovej majoliky.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľka SNM - Múzea Ľ. Štúra Viera Jančovičová v tlačovej správe dopĺňa, že Múzeum Ľudovíta Štúra sa od svojho vzniku v roku 1965 venuje okrem iného i keramickým tradíciám, ktoré sú úzko spojené s mestom Modra. Zbierky keramiky buduje vyše 50 rokov a predstavuje ich verejnosti na výstavách. Múzeum dlhodobo spolupracuje so Slovenskou ľudovou majolikou, spravuje jej historický fond a v poslednom období intenzívne podporuje snahy o záchranu a oživenie tradičnej keramickej výroby a zachovanie značky Slovenská ľudová majolika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Priaznivým výsledkom vzájomnej spolupráce sú zápis majoliky a majolikovej ornamentiky do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva, desať úspešných ročníkov projektu Slávnosť hliny - Keramická Modra, konferencie a semináre s medzinárodnou účasťou, tvorba publikácií či filmových dokumentov a iné,“ konkretizovala Jančovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Keramická tradícia v Modre je opäť živá

Teší ju, že snaha múzea upriamiť pozornosť na toto remeslo našla podporu mnohých nadšencov. „Keramická tradícia v Modre sa rozvíja a je opäť živá a starý nápis - odkaz na pôvodnej budove keramiky Chráňme dedičstvo našich otcov sa napĺňa,“ dodala Jančovičová.

Prečítajte si tiež: undefined Čítajte 

Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti našej histórie je už 135 rokov Slovenská ľudová majolika, ktorá v Modre vyrába majoliku s typickými vzormi. V jej priestoroch sa vyučili a pracovali najväčší majstri remesla, vo svojej tvorbe zachytávali život prostého ľudu aj významné udalosti. Od novembra 2017 je modranská majolika súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Pezinok

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 834
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 349
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 146
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 262
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 706
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 030
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 880
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Pezinok - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Pezinok

Ilustračné foto.

Obžalovaného Máriusa M. pôvodne odsúdili na 20 rokov väzenia a Lukáša T. oslobodili, odvolací súd však verdikt v odsudzujúcej časti zrušil.


SITA

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Michal Gašparík je trénerom Spartaka vyše štyroch rokov.

Láka ho Európa i posun do cudziny.


14

Polícia pátra po totožnosti osoby, ktorej fotografiu zverejnila na sociálnej sieti.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu