MODRA. Záchrana a obnovenie tradície výroby majoliky na Slovensku je cieľom Memoranda o spolupráci Slovenskej ľudovej majoliky s Malokarpatským múzeom v Pezinku a Slovenským národným múzeom (SNM) - Múzeom Ľ. Štúra a Múzeom slovenskej keramickej plastiky v Modre.
Súčasťou bol aj krst knihy
Memorandum podpísali zástupcovia spomínaných kultúrnych inštitúcií v utorok v rámci podujatia Majolika stále žije. Súčasťou programu bolo aj uvedenie knihy Agáty Petrakovičovej Šikulovej - Slovenská ľudová majolika v Modre, exkurzia vo výrobni Slovenskej ľudovej majoliky a aj degustácia vín mladých vinárov. Informovala o tom Miriam Fuňová zo Slovenskej ľudovej majoliky v Modre.
Signatári podpisom memoranda podľa Miriam Fuňovej vyjadrili spoločný záujem o záchranu a obnovenie tradície výroby majoliky na Slovensku. Dohodli sa, že sa „budú spoločne usilovať o prinavrátenie tradície výroby majoliky do regiónu, o zvýšenie záujmu spoločnosti o ochranu kultúrneho dedičstva modranskej majoliky, ktorá je zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska“, spresnila ďalej pre SITA.
Spomínané múzeá budú spolupracovať
Na základe memoranda si budú zapojené múzeá a Slovenská ľudová majolika vymieňať informácie, spolupracovať na výskume a spoločne predstavovať jeho výsledky na výstavách, v knihách, zborníkoch, na prednáškach a v rôznych materiáloch v tlačenej a elektronickej podobe. Zároveň budú spolupracovať na osvete a popularizácii majoliky.

Memorandum vítajú všetci zapojení partneri. Podľa riaditeľa Malokarpatského múzea v Pezinku Martina Hrubalu je jednou z ambícií múzea podporovať všetkých, čo sa snažia o zachovanie kultúry a tradícií v regióne. „Už teraz máme výbornú kooperáciu, uvedeným dokumentom len potvrdzujeme jestvujúci stav a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s našimi partnermi v Modre,“ cituje Hrubalu tlačová správa, ktorú SITA poskytla Miriam Fuňová zo Slovenskej ľudovej majoliky.
Riaditeľka SNM - Múzea Ľ. Štúra Viera Jančovičová v tlačovej správe dopĺňa, že Múzeum Ľudovíta Štúra sa od svojho vzniku v roku 1965 venuje okrem iného i keramickým tradíciám, ktoré sú úzko spojené s mestom Modra. Zbierky keramiky buduje vyše 50 rokov a predstavuje ich verejnosti na výstavách. Múzeum dlhodobo spolupracuje so Slovenskou ľudovou majolikou, spravuje jej historický fond a v poslednom období intenzívne podporuje snahy o záchranu a oživenie tradičnej keramickej výroby a zachovanie značky Slovenská ľudová majolika.
„Priaznivým výsledkom vzájomnej spolupráce sú zápis majoliky a majolikovej ornamentiky do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva, desať úspešných ročníkov projektu Slávnosť hliny - Keramická Modra, konferencie a semináre s medzinárodnou účasťou, tvorba publikácií či filmových dokumentov a iné,“ konkretizovala Jančovičová.
Keramická tradícia v Modre je opäť živá
Teší ju, že snaha múzea upriamiť pozornosť na toto remeslo našla podporu mnohých nadšencov. „Keramická tradícia v Modre sa rozvíja a je opäť živá a starý nápis - odkaz na pôvodnej budove keramiky Chráňme dedičstvo našich otcov sa napĺňa,“ dodala Jančovičová.

Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti našej histórie je už 135 rokov Slovenská ľudová majolika, ktorá v Modre vyrába majoliku s typickými vzormi. V jej priestoroch sa vyučili a pracovali najväčší majstri remesla, vo svojej tvorbe zachytávali život prostého ľudu aj významné udalosti. Od novembra 2017 je modranská majolika súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.