PEZINOK. Zo železníc sa v poslednom čase akoby vytrácajú poschodové vlaky, ktoré majú ľuďom spríjemňovať cestu prostredníctvom priestranného interiéru či wifi pripojenia.
Mnohí však zostanú po príchode rýchlika alebo osobného vlaku sklamaní. Je nepopierateľné, že na slovenských železniciach (napr. trasa Bratislava – Trnava) sa čoraz častejšie objavujú staré modely, ktoré nie vždy spĺňajú očakávaný komfort a služby cestujúcich.
Hneď na úvod však treba podotknúť, že ZSSK od júna 2018 výrazne zahustila dopravu v Bratislavskom, resp. Trnavskom kraji. „Hlavné mesto s okolím spojilo až 56 nových prímestských vlakov na dvoch linkách, a to S55 Bratislava-Nové Mesto – Trnava a S65 Bratislava-Petržalka – Senec. Na oboch linkách tak vznikol 30-minútový interval osobných vlakov,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK, Tomáš Kováč.
„Moderné poschodové jednotky a modernizované vozidlá na trase Bratislava – Trnava sa nevytratili, ale pridali sme nové spojenia. Konkrétne na linke S55 Bratislava-Nové Mesto – Trnava pribudlo spolu 27 nových vlakov, ktoré radíme aj v starších súpravách,“ dodal Kováč.
Pred júnom 2018 a zmenou grafikonu vlakovej dopravy bolo cca 80% vlakov radených modernými vozidlami, ktoré na trase aj ostali. „Keďže pridané vlaky na linke Bratislava-Nové Mesto – Trnava sú radené prevažne zo starších vozidiel, môže vznikať dojem, že moderných súprav je menej – čo je však len subjektívny pocit.“
V súčasnosti sa na železniciach nachádza až 75% nových alebo modernizovaných vlakov (t. j. s novým interiérom, klimatizáciou, wi-fi pripojením na internet, informačnýmisystémami pre cestujúcich, vákuovými WC či zásuvkami na 230 V). ZSSK má v pláne postupne obstarať a modernizovať čo najviac vozidiel. Všetko ale záleží od finančných možností.