PEZINOK. Fotopasce slúžia ako prevencia tvorenia čiernych skládok. Mestá tak môžu sledovať ľudí, ktorí na čiernu skládku privezú odpad.
Ľuďom, ktorí vyviezli odpad na skládku, hrozí pokuta a zároveň musia odstrániť neporiadok, ktorý urobili. Až keď sa nezistí vinník, konať by malo mesto alebo obec.
Čierne skládky pomáhajú odstraňovať aktivisti
V Pezinku sa momentálne nachádza 39 nelegálnych skládok. O ich odstraňovanie sa okrem mesta Pezinok a oddelenia životného prostredia starajú pravidelne rôzni aktivisti, napríklad Zelená hliadka Pezinok, Aktivity Grinava, Priatelia Zeme a rôzni neorganizovaní dobrovoľníci.
„V poslednom období sa poradilo zorganizovať viacero dobrovoľníckych brigád, čistia sa lesy, odstraňujú sa čierne skládky. Ľudia sa ma na brigádach často pýtajú, ako zabrániť vytvoreniu novej skládky. Neviem odpovedať, pretože príbeh kedy by polícia našla vinníka a pokutovala je ako z ríše bájí a legiend. Ani nevidím zákazové tabule na miestach kde sa skládky vytvárajú opakovane. Vytvára to pocit beztrestnosti. V malom sa to týka aj sídliskových stanovíšť smetiakov, ktoré sú večne obložené nábytkom, televízormi a pneumatikami,“ hovorí Marián Paul zo Zelenej hliadky Pezinok.
Fotopasce sa využívali aj v Pezinku

V minulosti sa táto technológia využívala i v Pezinku. „V roku 2013 sme mali nainštalované tri fotopasce, jednu na kontajnerovom stanovišti v Kučišdorfskej doline, dve na miestach, kde sa tvorili nelegálne skládky. Ani jedna fotopasca nefungovala dlhšie ako dva týždne, úmyselne boli zničené. Jedna fotopasca stála 272 €. Vyhodnocovanie tisícok fotografií bolo časovo náročné a efekt minimálny. Preto v budúcnosti neplánujeme využívať túto technológiu,“ vysvetľuje Oľga Moťovská, vedúcu referátu životného prostredia, komunálnych služieb a dopravy v Pezinku.
Fotopasce sa osvedčili napríklad v Nitre, kde za znečistenie verejných priestranstiev, verejnoprospešných zariadení, za ukladanie odpadu mimo smetných nádob a neodstránenie nečistoty spôsobenej psom uložia mestskí policajti pokuty v celkovej výške cez 9 000 eur.
„Mestskí policajti v Pezinku riešili v priebehu minulého roku 20 priestupkov v súvislosti so znečistením verejného priestranstva. V dvanástich prípadoch sme za uvedené konanie uložili blokovú pokutu + uvedenie verejného priestranstva do pôvodného stavu. Celkovo pokuty v sume 180 eur,“ tvrdí zástupca náčelníka MsP Miloslav Bila.
V Trnave mali fotopasce taktiež úspech. Desať dní po ich umiestnení zaznamenali štyri priestupky i napriek tomu, že miesta boli označené ako monitorovaný priestor.
Kam vyvážať odpad v Pezinku
Fotopasce reagujú na pohyb a fotografie sa v reálnom čase zasielajú na dispečing mestskej polície. I keď policajti nepristihnú osobu priamo pri čine, podľa fotografií dokážu pôvodcu odpadu identifikovať. Výhodou týchto zariadení je, že ich možno pomerne jednoducho premiestňovať v rámci mesta.
Pre občanov mesta Pezinok funguje v pracovných dňoch od 7.00 do 16.00 hod a v sobotu od 8.00 do 18.00 hod. zberné miesto nebezpečných odpadov na Viničnianskej č. 25 (v sídle firmy Marius Pedersen, a.s.). Drevený odpad môžu obyvatelia Pezinka doviezť každý piatok od 8.00 do 12.00 hodiny do Technického a skladového areálu – Dubový vŕšok na Fajgalskej ceste. Obe služby sú pre občanov Pezinka bezplatné. Viac informácií o vývoze odpadu nájdete na mestskej stránke.