PEZINOK. Mesiac lesov oslavujeme už od roku 1952. Pozrite sa, ako sa sadili stromčeky v lesných škôlkach a zachraňoval les po kalamite v minulosti.
Lesy sú domovom nielen pre stromy, ale i mnohé iné rastliny a samozrejme veľké množstvo menších či väčších živočíchov. Príroda v apríli sa zelená, rozvoniava a hýri farbami a zvukmi.
Výmera lesov sa dlhodobo zvyšuje
Lesy pokrývajú stále takmer polovicu rozlohy Slovenska - 2 006 939 ha. Pred osídlením územia krajiny človekom pokrývali lesy viac ako 95 % nášho územia. S príchodom človeka do Západných Karpát dochádzalo postupne k odlesňovaniu územia, ktoré vyvrcholilo v 16. až 17.storočí.
Od prelomu 19. a 20. storočia sa výmera lesov dlhodobo zvyšuje. Lesnatosť v jednotlivých regiónoch Slovenska je však veľmi rozdielna. Najnižšiu lesnatosť majú nížiny a urbanisticky intenzívne využívané územia ako napríklad Podunajská a Východoslovenská nížina, naproti tomu vysokou lesnatosťou sa vyznačujú územia Vihorlatských vrchov, Nízke Tatry, Spišsko – gemerský kras. Uvádza na svojej stránke ForestPortal.
Ľudia ničia lesy pre vlastné dobro
Avšak sú oblasti, kde stromy miznú ľudskou činnosťou, čo sa obyvateľom a viacerým milovníkom prírody nepáči. Niektorí ich ničia pre vlastné dobro. Preto vznikajú v poslednej dobe rôzne organizácie a zbierky na podporu lesov.
Lesy okrem produkcie dreva plnia aj zdravotnú a rekreačnú úlohu. Ročne sa vynakladajú nemalé finančné prostriedky na obnovu lesov, výsadbu nových stromčekov, či na odstraňovanie následkov škôd, ktoré napáchajú nezodpovední ľudia. Časté sú nelegálne výruby stromov.
Preto by sme si mali brať príklad z panovníka Žigmunda II., ktorý v roku 1492 vydal zákon, že ak niekto vyrúbe les, bude ho musieť aj opäť zasadiť.