PEZINOK. Monika Hlúšková sa stala riaditeľkou Základnej školy Fándlyho 11 v Pezinku v roku 2015. Škola sa odvtedy zmodernizovala a dosiahla viacero úspechov. Vedeniu však nejde len o výborné výsledky žiakov, ale najmä o ich spokojnosť a morálne hodnoty.
Za posledné obdobie sa zapojili do viacerých projektov a aktivít. „V dnešnej dobe sa zapájať do projektov je veľmi náročné. Stále sa zvyšuje množstvo práce i požiadaviek na učiteľov a tak zostáva málo času na mimopracovné aktivity. Každý projekt je práca navyše. Veľmi sa však teším, že stále máme dosť učiteľov, ktorí svoju prácu berú ako poslanie a preto robia všetko preto aby túto prácu čo najlepšie zabezpečili,“ pochvaľuje si aktivitu učiteľov riaditeľka školy.
Množstvo projektov školy
Škola nadviazala spoluprácu s Košickou univerzitou v rámci projektu UNPLUGGED určeného na realizáciu výskumnej úlohy zameranej na rizikové správanie žiakov.
Ďalším projektom je experimentálne overovanie metódy Jolly Phonics na škole. Štátny pedagogický ústav počas štyroch rokov overuje túto metódu vyučovania cudzieho jazyka. Zámerom projektu je naučiť deti prostredníctvom fonetickej metódy vizuálne rozoznávať jednotlivé hlásky a priraďovať k nim zvuk, výslovnosť jazyka, ktorý počujú.
Žiaci majú záujem o bádanie
V oblasti prírodovedných vied sa základná škola zapojila do projektu – experimentálneho overovania prírodovedných aktivít, v spolupráci s Trnavskou univerzitou. Ide o dvojročný projekt vopred rozpracovaných aktivít, ktoré sa budú vykonávať počas vyučovania na hodinách chémie.

Učitelia získavajú metodiku, pomôcky, rozpracované aktivity, účasť profesorov i študentov Trnavskej univerzity na vyučovaní. „Pilotne máme za sebou prvý rok a už teraz vidíme pozitíva tohto projektu. Počas ďalších rokov v ňom chceme pokračovať, lebo zatraktívnenie prírodovedných predmetov, ich prepojenie s praxou a názornými ukážkami už za prvý rok prinieslo veľa pozitívnych výsledkov. Žiaci majú záujem o bádanie, zapájanie sa do súťaží,“ povedala Monika Hlúšková
Zveľaďovanie okolia školy
Škola získala aj granty na zveľadenie okolia školy. V areáli školy sa nachádza od roku 2016 ihrisko Žihadielko, ktoré vyhrala s podporou celého Pezinka.
V spolupráci s Rodičovskou radou a občianskych združením Panelkár sa podarilo vybudovať streetworkoutové ihrisko určené pre starších žiakov i dospelých.
Ďalšiu finančnú podporu z grantového programu Zelené vzdelávanie Nadácie Volkswagen Slovakia získala ZŠ na Fándlyho na vybudovanie eko-záhrady.
"Našim zámerom je vybudovať areál na enviromentálne aktivity spojené s pestovaním vlastných rastlín. V rámci projektu by sme chceli vysadiť stromy, vybudovať vonkajšiu učebňu, kde by sa žiaci mohli vzdelávať v prírode, spoznávať a spracovávať rastlinky,“ hovorí o plánoch Monika Hlúšková.
Nie je cieľom mať iba žiakov s najlepšími výsledkami
Dobre si viedla škola aj v najnovšom vydaní rebríčka základných škôl INEKO. Škola sa umiestnila v Bratislavskom kraji na 14. mieste so ziskom 7,4 bodov (škola s výbornými výsledkami žiakov).
„Hodnotenie nás veľmi potešilo. Ale vypovedacia schopnosť nie je dostačujúca. Ťažko sa totiž meria spokojnosť detí a rodičov so školou. A práve toto je niečo, čo je oveľa dôležitejšie. Žijeme totiž v dobe výkonov. Všetko meriame a vyhodnocujeme. Často však zabúdame na dôležitejšie veci – vzťahy, radosť, spokojnosť, či napredovanie menej nadaných,“ povedala Monika Hlúšková.
„A tak sa chcem aspoň takto vyjadriť, že hodnotenie rodičov a detí je pre nás smerodajné. Práve vďaka tvorivým učiteľom dokážeme vzdelávať aj deti s vývinovými poruchami, ktoré síce v testovaní nedosiahnu výborné výsledky, ale v porovnaní s podobnými deťmi môžu zažiť úspech, radosť a spokojnosť. Využívaním nových metód vo vzdelávaní v škole v deťoch prebúdzajú tvorivosť, učíme ich získavať informácie a spracovávať ich, aby boli dobre pripravené pre život."
Riaditeľka hovorí, že pre školu nie sú prvoradé najlepšie výsledky ich žiakov, ale taktiež morálne hodnoty: „Zostávame trošku zdržanliví, tešíme sa síce z dobrého hodnotenia, ale vieme, že nie je naším cieľom mať iba najlepších žiakov a najlepšie výsledky z monitorov či inšpekcie, ale našim cieľom je vychovaný a vzdelaný žiak či je už šikovný, alebo problémový,“ tvrdí Monika Hlúšková.
Netradičné športy na škole
Výučba telesnej a športovej výchovy prebieha často rozdielne, než na iných školách. Žiaci sa už od roku 2009 vďaka telocvikárovi Vladimírovi Gábovi venujú halovému veslovaniu. Študenti súťažia každý mesiac cez internet v anglickej škole veslovania.
Taktiež si deti majú možnosť zacvičiť čoraz modernejší šport jumping (cvičenie na trampolínach) a praktizujú aj ďalšie netradičné pohybové aktivity.

Škola sa zapája aj do Športovej akadémie Mateja Tótha, kde sa jej podarilo ku koncu školského roka vyhrať akadémiu pre 20 detí zdarma v rámci výherného grantu od spoločnosti O2.
„Ide o športové aktivity pre žiakov našej školy s celým metodickým návodom, pomôckami, lektormi i záštitou a návštevami Mateja Tótha. Činnosť akadémie začala od tohto školského roka,“ vysvetľuje riaditeľka.
Celá v novom
Za posledné tri roky sa na škole zrekonštruovala kuchyňa, jedáleň a vymenili sa pôvodné okná za nové. Pred nedávnom ZŠ Fándlyho prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Školu zateplili, opravila sa strecha, vybudovali nové chodníky a celá sa vymaľovala. Rekonštrukcia bola hradená z mestského rozpočtu.
"Chceli by sme vybudovať športový areál na podporu atletiky a zrekonštruovať telocvičňu. Ďalej udržiavať dobrú spoluprácu s rodičovskou radou, ktorá je základom pre dobrú komunikáciu a aktivity s rodičmi a ešte množstvo ďalšieho," ukončila Monika Hlúšková.