Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

TOP 7 turistických atrakcií v okrese Pezinok

Vybrali sme pre vás TOP 7 miest a podujatí v okrese Pezinok, ktoré by ste si v roku 2018 nemali nechať ujsť.

Vinobranie v PezinkuVinobranie v Pezinku (Zdroj: TASR - Michal Svítok)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Hrad Červený kameň

Hrad na juhovýchodnom svahu Malých Karpát nad obcou Častá je bezpochyby najkrajším v tejto oblasti. Jeho história sa od roku 1583 do druhej svetovej vojny spája s Pálffyovcami. Tento významný uhorský rod Červený kameň postupne prebudoval na reprezentačné sídlo s bohatou štukovou a freskovou výzdobou interiérov. V hrade sa nachádza múzeum a súčasťou stálej expozície je aj originálna socha bronzového súsošia Madony s dieťaťom, ktorej autorom je známy sochár, maliar, architekt a básnik Michelangelo Buonarroti.

SkryťVypnúť reklamu

Na hrade sa koná počas roka viacero zaujímavých podujatí. Medzi najznámejšie patria šermiarske festivaly, predstavenia sokoliarov, Burza starožitností, Festival zabudnutých remesiel, či rôzne scénické prehliadky. Kalendár podujatí nájdete na oficiálnej stránke hradu.

K hradu sa dá dostať autom i autobusom po asfaltovej ceste z obce Častá i Píla. Autobus SAD vás vysadí priamo pri hrade, no tí aktívnejší sa môžu vybrať cez turistické a cykloturistické značky. Hrad ponúka množstvo prehliadok, ktoré nájdete TU.

2. Oslava vína - Vinobranie

O Pezinskom vinobraní počul už hádam každý. Je to oberačková slávnosť, ktorá má už dlhoročnú tradíciu. Ľudia z celého Slovenska i spoza hraníc sa chodia koncom septembra zabaviť, degustovať kvalitné vína, burčiak, či pochutnať si na rôznych gastronomických špecialitách do Pezinka.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé správy o pezinských slávnostiach oberačiek pochádzajú z 13. storočia. Počas hospodárskej recesie na prelome 19. a 20. stor. sa začiatky oberačiek slávili iba vo viechach. V roku 1934 mestská rada rozhodla o obnovení pezinských vinobraní. Tesne pred 2. svetovou vojnou sa táto tradícia prerušila a až v roku 1958 sa začali organizovať nové malokarpatské vinobrania. Do roku 2004 sa v ich zabezpečovaní striedali Pezinok s Modrou. Od uvedeného roku sa usporadúvajú v Pezinku každoročne.

Okrem chutného jedla a pitia sprevádza podujatie aj bohatý program a veľa kolotočov. Tento rok by sa mala oslava vína konať v Pezinku 21.-23. septembra, no dátum ešte nie je oficiálny. Okrem Pezinka môžete navštíviť vinobrania v Modre a Rači.

3. Kaštieľ Budmerice

Jednen z najkrajších kaštieľov na Slovensku sa nachádza v obci Budmerice. Kaštieľ Budmerice dal postaviť v roku 1889 gróf Ján Pálffy so svojou mladou šestnásťročnou manželkou Alžbetou Schlippenbachovou. Autorom projektu bol viedenský architekt Franz von Neumann. Kaštieľ je obklopený anglickým parkom, ktorého vznik súvisí s budovaním kaštieľa. Jeho úlohou bolo vytvoriť vhodnú kulisu budove a zároveň zabezpečiť súkromie grófskej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Dominuje vysoká veža nad vstupným portálom s vyhliadkovou ochodzou a hodinami umiestnenými v jej štíte. Vchod do kaštieľa je riešený monumentálnym schodiskom, nad ktorým sú umiestené dva erby pôvodných majiteľov Jána Pálffyho a jeho manželky, s letopočtom datujúcim stavbu. Do roku 2011 slúžil ako Dom slovenských spisovateľov. Avšak po rekonštrukcii, ktorá sa skončila na koncom roka 2015 kaštieľ prešiel pod ministerstvo kultúry. Pre fotografov je práve toto miesto jedno z najčarovnejších. Avšak momentálne je kaštieľ od 1.12. 2017 pre verejnosť zatvorený.

4. Víno, víno a ešte raz víno

Najväčšou vinohradníckou oblasťou je rozhodne tá Malokarpatská. Dostať sa ku chutnému vínu nie je v Pezinku a okolí rozhodne žiaden problém. V okrese Pezinok sa koná každoročne množstvo podujatí s vínom. Ak ste jeho milovníkom, ponúkame vám tri podujatia, na ktorých by ste nemali chýbať.

Víno a levanduľa – Tento rok sa bude konať už 7. ročník zaujímavého podujatia pod názvom Víno a levanduľa. Akcia sa koná cez leto na Starej hore v Pezinku (nad Rozálkou) a je spojená s prezentáciou pezinských vinárov a prehliadkou unikátnej levanduľovej záhradky.

Víno pod hviezdami – Ak máte radi romantiku a víno, toto podujatie je pre vás ako stvorené. Večer 11. augusta si budete môcť vychutnať alkoholický nápoj z hrozna priamo pod holým nebom. Padajúce hviezdy s vínom v ruke budete môcť sledovať vo vinohradoch pod Starou horou. Budú sa podávať taktiež grilované dobroty, káva či čokoláda, divinový guláš, domáce koláče, limonády, syry z miestnej farmy a mnoho ďalšieho. Atmosféru bude vytvárať živá či reprodukovaná hudba.

Vínne trhy v Pezinku - Ak chcete to najlepšie víno, v apríli sa už od roku 1995 každoročne konajú Vínne trhy v Kultúrnom centre Pezinok. Je to medzinárodná súťaž, výstava a degustácia vín. Ďalej sa v Malokarpatskom regióne koná veľké množstvo akcií spojených s vínom ako Deň otvorených pivníc, Vína na hrade, či Pezinské vínne pivnice.

5. Malokarpatské múzeum

Malokarpatské múzeum v Pezinku má viac ako päťdesiatročnú tradíciu zbierania a sprístupňovania predmetov, ktoré dokumentujú dejiny regiónu nielen prostredníctvom témy vinohradníctva. Od založenia múzea v 60-tych rokoch minulého storočia sídli v historickom renesančnom dome zo 17. storočia.

Máte možnosť vidieť stálu expozíciu Dejín vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatmi a Príbeh vína. Táto expozícia zahŕňa aj najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v strednej Európe. Unikátom v slovenských podmienkach je tzv. arómabar, kde môžete cítiť vône charakteristické pre tunajšie vína a taktiež simulátor opitosti. Okrem iného múzeum pripravuje počas roka niekoľko podujatí, ako sú Pezinské vínne pivnice, Deň sv. Urbana, Keramické trhy, Pálenie jánskych ohňov a ďalšie.


6. Náučné chodníky


Pezinok však zďaleka nie je len o víne, ale i o histórii a krásnej prírode. Tú spoznáte vďaka náučných chodníkom, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s malými deťmi. Pezinok má až 10 náučných chodníkov rozdelených na tri rôzne zamerania (prírodu, históriu a miestne tradície a jeden je pre milovníkov vína). My odporúčame chodník číslo 6. Po modrej turistickej značke Pezinok (žel.st.) – Baba. Zoznam náučných chodníkov a bližšie informácie nájdete na stránke Mesta Pezinok.

7. Národná prírodná rezervácia Šúr

Rezervácia sa vyznačuje výskytom vzácnej flóry a fauny v prostredí vzácneho komplexu barinato-slatinného jelšového lesa s rašeliniskom.

Iba trinásť lokalít zo Slovenska bolo zaradených do zoznamu medzinárodne významných mokradí podľa Ramsarskej konvencie - a rezervácia Šúr sa stala v roku 1990 jednou z nich. Je tiež jadrovým územím Národnej ekologickej siete Slovenska a Európskej ekologickej siete - EECONET. Časť územia rezervácie bola v r. 2004 zaradená do Národného zoznamu území európskeho významu.

Rastú tu taktiež desiatky vzácnych, chránených a existenčne ohrozených rastlín. Odborníci tu zistili taktiež výskyt viacerých druhov živočíchov nových pre vedu alebo novozistených pre územie Slovenska.

Najčítanejšie na My Pezinok

Inzercia - Tlačové správy

  1. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
  3. Cítite sa unavení, bez nálady a vaše problémy sa nezlepšujú?
  4. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  5. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  1. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  2. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  3. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  5. Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023
  6. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v Levoči
  7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
  8. Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 380
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 858
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 7 824
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 098
  5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 067
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 077
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 832
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 260

Blogy SME

  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (2. - 8.6.1923)
  2. Miroslav Lukáč: Treba zachraňovať, jedných pred druhými. Už nestačí zadarmo, alebo postavíme...
  3. Irena Šimuneková: Veľký Plešivec
  4. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom
  5. Jozef Maťaše: Už nie som ouca
  6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš
  7. Ján Ferienčík: Ako správne čeliť chorobám a prírodným katastrofám?
  8. INESS: Ako sa bude vyvíjať počet zdravotníkov na Slovensku
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 132 256
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 864
  3. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 18 346
  4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 366
  5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 10 863
  6. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 7 408
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 277
  8. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 992
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Pezinok - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Pezinok

Ide o úsek dlhý asi 7,4 kilometra.


TASR 31. máj

Plánovanej reforme zdravotníctva odborná verejnosť vytýka komplikovanosť a nesystémovosť. Podľa niektorých ju treba rýchlo zmeniť, aby sme sa vyhli problémom.


31. máj
Ostrov Mljet.

Chorvátsko má 1244 ostrovov, z toho len necelých päťdesiat obývaných.


30. máj

Areál SPA & AQUAPARK leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Mesto sa nachádza v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou, v srdci Slovenska.


30. máj

Blogy SME

  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (2. - 8.6.1923)
  2. Miroslav Lukáč: Treba zachraňovať, jedných pred druhými. Už nestačí zadarmo, alebo postavíme...
  3. Irena Šimuneková: Veľký Plešivec
  4. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom
  5. Jozef Maťaše: Už nie som ouca
  6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš
  7. Ján Ferienčík: Ako správne čeliť chorobám a prírodným katastrofám?
  8. INESS: Ako sa bude vyvíjať počet zdravotníkov na Slovensku
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 132 256
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 864
  3. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 18 346
  4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 366
  5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 10 863
  6. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 7 408
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 277
  8. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 992
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu