ČASTÁ. Múzeum Červený Kameň patriace pod Slovenské národné múzeum (SNM) na rovnomennom hrade v lokalite obce Častá má päť výstav, ktoré potrvajú do konca septembra.

"Okrem stálej expozície ponúkame pre návštevníkov niekoľko dočasných výstav. Napríklad sú to Huncokári, ľudia z hôr.
Táto výstava sa venuje huncokárom, ktorí prichádzali z Nemecka a pôsobili v našej malokarpatskej oblasti," uviedol pre TASR kultúrno-propagačný manažér hradného múzea Ľuboš Haršány.
Tvorba významného reštaurátora Františka Sysla
Na nádvorí hradu možno spoznať dielo Františka Sysla (1927-2013) na výstave pri príležitosti 90. výročia jeho narodenia. Pre Múzeum Červený Kameň v rokoch 1973 až 1991 reštauroval 41 zbierkových predmetov. Patrí k najvýznamnejším reštaurátorom, ktorí pre toto múzeum počas jeho existencie pracovali. Okrem predmetov je expozícia doplnená veľkorozmernými panelmi, ktoré predstavujú jeho život a tvorbu. Panely sú prevzaté z výstavy Pod kůží Marsya, ktorú realizoval Národný pamiatkový ústav ČR v Kroměříži. Na výstave a na publikácii, ktorá pri tejto príležitosti vznikla, sa podieľalo Múzeum Červený Kameň.
Karol Pálffy opustil Červený Kameň po II. svetovej vojne
Začiatky dejín tohto múzea možno datovať od marca 1945, keď hrad opustil jeho posledný majiteľ Karol Pálffy. Už v časoch prvej republiky bol hrad považovaný za objekt s veľkou pamiatkovou hodnotou a časť reprezentačných priestorov bola sprístupnená záujemcom začiatkom 20. storočia. Prvú interiérovú expozíciu sprístupnili v máji 1950, poslednú zameranú na kultúru bývania šľachty v roku 1997. Fotografická výstava Staré expozície prezentuje vývoj stálej expozície múzea od konca druhej svetovej vojny až po súčasnosť.
Históriu a remeselnú zručnosť hornoliptovských a iných murárov v zahraničí pred prvou svetovou vojnou potvrdzuje výstava Liptovskí murári pomáhali stavať Budapešť. Návštevník sa na obrazových a textových dokumentoch dozvie, na ktorých najvýznamnejších štátnych, spoločensko-kultúrnych, vedeckých, školských a iných objektoch sa podieľali.
Inštalácia Utajený dámsky svet je spálňa z 19. storočia. Okrem nábytku a zariadenia obsahuje mnoho malých predmetov a detailov. Umožňuje nahliadnuť do vtedy bežne neprístupného dámskeho sveta.