SENICA. Polícia spolu s so Slovenským združením výrobcov piva a sladu organizuje akciu Deň zodpovednosti na slovenských cestách. Začína sa dnes a trvať bude až do nedele 17. septembra.
Termín nevybrali náhodou, podľa štatistík, najviac nehôd spôsobených opitými vodičmi sa stáva práve počas predĺžených víkendov. Zo štatistík vyplýva, že každý desiaty vodič si za volant sadne pod vplyvom alkoholu.

"Až 59 % dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkendy vrátane piatku, avšak ešte rizikovejšími sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11 % viac dopraných nehôd. V tomto roku dokonca až o 31 % viac“, dopĺňa plk. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície PPZ: „Práve preto sme sa rozhodli upozorniť dôraznejšie na túto skutočnosť a to aj policajnou akciou, ktorá bude prebiehať na celom Slovensku počas tohto predĺženého víkendu a bude sa zameriavať najmä na kontrolu alkoholu u vodičov motorových vozidiel.“

Dobrou správou je, že za ostatné roky sa podiel vinníkov dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu znížil, stále ich je však dosť.
Štatistiky hovoria aj o tom, že častejšie si za volant sadne podgurážený muž ako žena, podiel mužov je až 88 percent. Na druhej strane, opitých žien za volantom mierne pribúda.
Vodiči pod vplyvom alkoholu podceňujú najmä krátke vzdialenosti
Najčastejšie sa dopravné nehody pod vplyvom alkoholu stávajú v obci, až 75 percent, dôvodom je, že vodiči podceňujú krátke vzdialenosti. Jednoducho majú pocit, že tých pár kilometrov zvládnu.
„Alkohol má na vodiča výrazný vplyv, spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa následne mylne domnieva, že jazdí bezpečne. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku“, upozorňuje Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR a pokračuje: „Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov.“ Podľa BECEP už pol promile alkoholu v krvi zvyšuje riziko nehody o sto percent. V prípade, že vodič má v krvi 0,8 promile, riziko nehody je až o 400 percent vyššie.
Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu preto pripomína, že najjednoduchšie heslo je, "keď pijem, auto zostane doma."