ČASTÁ. Pred takmer dvomi rokmi sme priniesli reportáž z úplne prvej hodiny nového predmetu sokoliarstvo, ktorý sa začal vyučovať na základnej škole v Častej. Vtedajší tretiaci sa začali priúčať starodávnemu umeniu práce s dravými vtákmi. Od prvých nesmelých kontaktov s dravcami deti výrazne pokročili a dnes môžeme hovoriť o úspešnom projekte.
Hlavnou motiváciou zaviesť sokoliarstvo v Častej, po škole v Štiavnických Baniach ako druhej na svete, bolo rozvíjanie citovej stránky detskej osobnosti a tiež snaha dopriať úspech aj deťom, ktoré v klasických predmetoch nevynikajú.
Ak dieťa niečo baví, ľahšie sa učí
„Pred pár rokmi som bola na Červenom Kameni, niekoľko našich žiakov sa už vtedy sokoliarstvu priúčalo na sokoliarskom dvere Astur. Prišli za mnou a s veľkým nadšením mi porozprávali o svojich dravcoch a priblížili mi sokoliarstvo. Zaujalo ma to, Pretože v škole som práve u týchto chlapcov taký sebavedomý prejav nikdy nevidela. Jednoducho bolo jasné, že o sokoliarstve sa veľa naučili a svoje poznatky vedeli prezentovať,“ povedala riaditeľka školy Adriana Cíferská. Práve to bol pre ňu impulz zaviesť podobný predmet aj do školského vyučovania.
Ochota riaditeľa školy v Štiavnických Baniach dochádzať každý mesiac na celý deň blokového vyučovania prispela k tomu, že sa nápad stal skutočnosťou. A nezostalo len pri tom.
Sľubná medzinárodná spolupráca
Vďaka sokoliarstvu sa škole v Častej podarilo nadviazať sľubnú medzinárodnú spoluprácu so základnou školou v nórskom Koppangu. Od prvého kontaktu s touto školou uplynul iba rok, už vlani v novembri bolo niekoľko žiakov z Častej v Nórsku a koncom tohto školského roka sa boli žiaci z Nórska pozrieť na Slovensku. Počas päťdňovej návštevy sa zoznámili so školou v Častej aj v Štiavnických Baniach.
Rozvoj medzinárodnej spolupráce má za cieľ výmenu skúseností a postupov v oblasti práce s dravcami, environmentálnej výchovy a tiež zmiernenie negatívnych dopadov zmeny klímy. Samozrejme, konverzácia s partnerskou školou v anglickom jazyku je ďalšou pridanou hodnotou celého projektu. Žiaci dokázali odprezentovať nielen výsledky svojej práce, ale aj priblížiť Nórom Slovensko a našu a kultúru. Prirodzene sa tak okrem iného učia komunikovať a reprezentovať seba, svoju školu a aj krajinu.
Spokojnosť nórskej delegácie, nadšenie a zanietenie na našej strane je tým najlepším začiatkom k dlhodobému partnerstvu, ktoré má veľký potenciál v oblasti neformálneho vyučovania.
Projektová aktivita je financovaná z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a spolufinancovaná štátnym rozpočtom SR.