Prinajhoršom im mohli z Ameriky odkázať, aby sa radšej dali na niečo iné. Vraj tak si povedali v pražiarni kávy Ebenica v Modre, keď balili na súťaž Coffee Review v USA vzorky káv, ktoré namiešali a upražili. Najváženejší svetoví hodnotitelia však slovenské kávy zaradili do top 10 európskych espresso káv roku 2013.
Majiteľ modranskej pražiarne kávy Marek Fajčík, účastník ostatného ročníka EY Podnikateľ roka, si pamäťovú čuchovú stopu kávy uchoval z detstva. Lučenec, kde vyrastal, bol v minulosti obchodnou križovatkou medzi severom a juhom, ako aj mestom bánk a kaviarní. Keď obe staré mamy varili kávu, celý dom krásne rozvoniaval.
“Skutočným kávičkárom sa stal však na pracovných cestách v zahraničí, najmä vo Francúzsku a Taliansku.
„
Rodičia ju zasa pripravovali v mokka variči zvanom koťogó. V internáte pred skúškami po nociach pil filtrovanú kávu. A kým množstvu Slovákov neprekážala zalievaná káva v pohároch či káva instantná, on si v práci zašiel ku kvalitnému kávovaru. Skutočným kávičkárom sa stal však na pracovných cestách v zahraničí, najmä vo Francúzsku a Taliansku.
Tam to bolo aj o kultúre a kulte pitia kávy. Pretože chcel o tomto nápoji vedieť viac, kupoval si vonku dobré kávy aj knihy o nich. Vzdelaním totiž nie je potravinár, ale inžinier ekonóm s kávičkárskou záľubou popri zamestnaní.

Keď ako čerstvý tridsiatnik opustil dobre platené miesto v renomovanej zahraničnej farmaceutickej firme, veľa ľudí sa za jeho chrbtom a niektorí aj rovno do očí pýtali, či musel. Ak odpovedal, že nemusel, pokrútili hlavou. Do podnikateľskej neistoty?