MODRA. Bratislavskému samosprávnemu kraju (BSK) ako oprávnenému žiadateľovi schválili nenávratný finančný príspevok pre projekt Kultúrno-kreatívne oživenie tradícií (Heritage SK-AT), ktorého súčasťou je aj adaptácia priestorov kaštieľa v Modre na kultúrno-kreatívne centrum regiónu.
Miesto pre vinárov, neziskovky aj umelcov
V rámci projektu vychádzajúceho zo spoločného slovensko-rakúskeho Programu spolupráce INTERREG VA SK-AT 2014-2020 prejde obnovou aj záhrada kaštieľa. "Vďaka schválenej žiadosti sa z národnej kultúrnej pamiatky stane priestor, v ktorom svoje útočisko nájdu vinári, umelci, majolika, neziskovky, ale súčasne bude vytvorené aj digitálno-dokumentačné centrum kultúrneho dedičstva a kultúrnej krajiny," pripomenul predseda BSK Pavol Frešo.
Ako spresnil, digitalizácia umožní zachovať kultúrne bohatstvo Malokarpatska a prihraničného rakúskeho regiónu Weinviertel. "Oba regióny spája vinárska a vinohradnícka história a blízke sú si aj lokálnymi produktmi a tradičnými remeslami. Spoločne však svoje historické dedičstvo nebudú partneri len uchovávať, ale aj naďalej rozvíjať," dodal Frešo.
Projektovými partnermi BSK sú Malokarpatské osvetové stredisko v Modre, Kulturvernetzung NÖ a Museumsmanagement NÖ v Dolnom Rakúsku, rakúska obec Jedenspeigen a strategickým partnerom projektu je Malokarpatské múzeum v Pezinku.
Kaštieľ bol v minulosti významný
Celkový rozpočet projektu, ktorý je prerozdelený medzi všetkých partnerov, je 3,6 milióna eur. Z tejto čiastky má BSK alokovaný rozpočet vo výške 2.125 313,46 eura, povinné spolufinancovanie zo strany BSK je 5 percent (106 265,67 eura).
Kaštieľ v Modre patril v 16. a 17. storočí medzi najprosperujúcejšie uhorské vinohradnícke a remeselné strediská slobodného kráľovského mesta Modra. Od roku 1922 v ňom sídlila vinársko-ovocinárska škola a momentálne je majetkom BSK v správe Malokarpatského osvetového strediska v Modre.