ČASTÁ. Pravidelne sa stretávajú, vymieňajú si skúsenosti, nové poznatky a vylepšenia, ktoré presadzujú s cieľom neustále zlepšovať podmienky, v ktorých sa naše deti vzdelávajú. Klub riaditeľov spoločnej školy rokoval minulý týždeň v Častej. Na stretnutí riaditeľov však nikdy nejde len o rozhovory o stave školstva.
Rokovanie je doplnené programom, ktorým sa prezentujú žiaci a pedagógovia hostiteľskej školy. Možno práve takéto akcie nám dokazujú, že to so slovenským školstvom nie je také zlé, ako neustále počúvame.

"Netreba len bojovať"
V rozhovore po skončení rokovania nám predseda združenia Martin Bodis povedal, že cieľom združenia je spolupráca. Na spoločných stretnutiach, vždy na jednej z členských škôl, rokujú o aktuálnych témach. "Vždy je to o tom, čo je aktuálne. Keď sa mali zrušiť zvýhodnené normatívy pre školy a obmedziť financie, riešili sme to, zapojili sme sa, argumentovali sme a nakoniec to bolo stiahnuté. Teraz je aktuálne Učiace sa Slovensko, opäť, rokovali sme a spísali naše pripomienky. Zároveň sme tu preto, aby sme si pomáhali, ak niekto rieši problém, je fajn, ak sa môže poradiť s niekym, kto má odstup alebo podobnú skúsenosť, " priblížil činnosť klubu jeho predseda Martin Bodis.
Ako ďalej povedal, je škoda, že v súvislosti so slovenským školstvom prevládajú len negatívne správy a tie pozitívne, ktorých je tiež dosť, si nie vždy všimneme. Možno je problém aj v reformách, ktoré prídu vždy po voľbách, ušité horúcou ihlou a čakajúce na zázrak na počkanie. "Robia sa veľmi rýchlo a zabúda sa pritom, že v našom školstve bolo aj v minulosti veľa dobrého, ktoré sme si zničili," dodáva Bodis.
Nie je všetko čierno-biele
Ako sme spomenuli v úvode, okrem rokovaní sprevádza stretnutie riaditeľov aj bohatý celodenný program, na ktorom spoločne participujú pedagógovia a žiaci. V Častej tomu nebolo inak. Históriu a súčasnosť obce aj školy predstavili žiaci v zaujímavej prezentácii. Počas prehliadky školy a škôlky ukázali svoje zručnosti, napríklad netradičným predstavením v chemickej učebni. Delegácia mohla vidieť model činnej sopky, či ochutnať elixíry zdravia a šťastia. Tí najmenší obdarovali hostí vlastnými výtvormi.

Na hrade Červený Kameň pokračoval program interaktívnou prehliadkou hradných priestorov s množstvom vystúpení a krátkych scén z histórie hradu. Mladí sokoliari predviedli niečo zo svojho umenia. Všade boli hlavnými účinkujúcimi žiaci z Častej. Bez ich šikovnosti a samozrejme ochoty a schopnosti učiteľov, celý program nacvičiť, by nič z toho nebolo možné.