SENEC,PEZINOK. O náraste obyvateľstva v obciach a mestách pri Bratislave netreba veľa rozprávať, pravidelne informujeme aj o problémoch, ktoré s tým súvisia. Väčšinou sa týkajú dopravy a nedostatočnej občianskej vybavenosti, ktorú samosprávy nestíhajú budovať tak rýchlo ako developeri svoje projekty.
Keďže výstavba láka predovšetkým mladé rodiny, ktoré v Bratislave nachádzajú pracovné príležitosti a na slovenské pomery aj slušný plat, problémom sú najmä školy a škôlky, je ich málo.
Jednou z možností ako sa s nárastom počtu školákov a škôlkárov vysporiadať pomerne rýchlo je modulová alebo kontajnerová výstavba. Práve tento spôsob v ostatnom čase vyhráva nad klasickou murovanou výstavbou. Podľa odborníkov má množstvo výhod a aj napriek tomu, že mnohí sa na takéto stavby pozeráme s nedôverou, budeme si zrejme musieť zvyknúť.
V priebehu minulého roka sa otváralo niekoľko prístavieb či už materských alebo základných škôl a drvivá väčšina bola postavená z kontajnerov. Bernolákovo, Most pri Bratislave a ďalšie obce dali prednosť rýchlejšej a aj o niečo lacnejšej forme výstavby.
Aké sú výhody?
Dobré skúsenosti s modulovou výstavbou majú najmä západné krajiny. Vieme, že demografická krivka sa tu nevyvíja práve ideálne, ale nájdu sa aj populačne silnejšie ročníky, pre ktoré je treba rýchlo zabezpečiť miesta v školských zariadeniach. Po tom, ako počet detí po niekoľkých rokoch z rôznych dôvodov na danom mieste klesne, sa škola môže rozobrať a presťahovať alebo jednoducho prestavať na iné aktuálne potrebné zariadenie.
Okrem variability riešení má výhody aj čo sa výstavby týka. V zimnom období je klasická výstavba takmer nemožná, zatiaľ čo kontajnerové stavby sa v dielni zmontujú do monoblokov aj s inštaláciami a na mieste sa poskladajú, zjednodušene povedané ako LEGO. Takže výstavba nie je limitovaná vrtochmi počasia.
O niečo lacnejšia
Pre niekoho veľa, pre iného málo, úspora pri modulovej budove je oproti klasickej murovanej od 15 do 30 percent. Ako sme však spomenuli, výhodou je variabilita modulovej stavby a hlavne rýchlosť výstavby je s tou klasickou neporovnateľná. Väčšina spomenutých samospráv ju stihla v priebehu niekoľkých mesiacov.
Nižšie uvádzame niekoľko obcí, ktoré v ostatnom čase realizovali alebo realizujú výstavbu školského zariadenia.
Bernolákovo - modulová prístavba ZŠ a MŠ
-desať tried ZŠ a dve triedy MŠ
-cena prístavby ZŠ 684 000 eur
-cena prístavby MŠ 378 000 eur
Most pri Bratislave - modulová ZŠ
-šesť tried a zázemie pre učiteľov
- cena 679 214 eur
Kráľová pri Senci - murovaná prístavba ZŠ
-osem nových tried
-celková rozloha 613 metrov štvorcových
-cena za meter štvorcový 729 eur (v cene je zahrnutá aj dvakrát robená projektová dokumentácia a základy na modulovú prístavbu, ktorú nakoniec nahradila murovaná, zariadenie učební zahrnuté nie je)
Svätý Jur - telocvičňa vo výstavbe
-celková zastavaná plocha 1105 metrov štvorcových
-z toho hracia plocha 757,37 metrov štvorcových
-zázemie, šatne, náraďovňa, kabinety 347,63 metrov štvorcových
-celková cena diela je výsledkom verejného obstarávania a spolu s 10% rezervou na objektívne nepredvídateľné výdavky 689.962,46 eur
-oceľová konštrukcia z plnostenných väzníkov, oceľová konštrukcia je obalená prefabrikovaným plášťom – stenovým panelom, ide o sendvičovú stavbu s murovanými časťami zázemia a šatní.
-cena za meter štvorcový je aj s rezervou 624,4 eur