PEZINOK. Zdržujú sa v blízkosti ľudských obydlí, zimujú v skupinách najmä v ihličnatých stromoch a ich počty momentálne zaujímajú ochranárov.
Zimné sčítanie myšiarok každoročne robí Ochrana dravcov na Slovensku, cieľom je zistiť ich presný počet. Ten kolíše niekde medzi 2500 - 4000 hniezdnych párov a závisí od množstva dostupnej potravy.
Ako môžu Pezinčania pomôcť pri počítaní myšiarok sme sa opýtali Vladislava Marušica, obyvateľa Pezinka aktívneho najmä v ochrane prírody. Hovorí, že niekedy sa stačí poriadne pozrieť na jeden ihličnan a v ňom môžu zimovať aj desiatky myšiarok.
"V Pezinku je jedna taká lokalita a tiež vo Viničnom. Svojim zimoviskám bývajú verné a každú zimu sa tam vracajú. Ale časom sa môžu zmeniť okolnosti a vznikne nové zimoviská. Tie zmeny alebo aj doteraz neobjavené zimoviská sa snažím objaviť. Zrátam jedince a zaznamenám ich do ornitologickej on-line databázy."
Do počítania myšiarok ušatých sa môžu zapojiť aj Pezinčania. Stačí si viac všímať ihličnaté stromy v Pezinku a v okolí a okrem toho, že pomôžete dobrej veci, môže sa vám naskytnúť príjemný pohľad na zimujúce vtáky. Či už cielene alebo náhodou, ak uvidíte zimujúce myšiarky môžete kontaktovať Ochranu dravcov na Slovensku alebo priamo Vladislava Marušica.
Ako myšiarku spoznáte?
Presný popis sme prebrali zo stránky organizácie Ochrana dravcov na Slovensku "Menšia ako sova obyčajná. Krídla má dlhé a dosť úzke. Dlhé ušká, ktoré sú viditeľné pri toku, vzrušení, či v maskovacom pretiahnutom postoji, ale taktiež niekedy v teréne neviditeľné (počas letu a pri odpočinku). Lieta pomaly a vlnite, niekoľko veslovitých úderov krídel strieda plachtenie. Podobnosť s myšiarkou močiarnou znásobuje podobná kresba na krídlach - veľké žltobéžové pole na báze vonkajších ručných letiek. Špičky krídel sú rovnomerne tmavo pruhované, spodok tela rovnomerne čiarkovaná, chvost je husto a nevýrazne prúžkovaný. Oči má oranžové, špičky krídel pomerne kratšie a širšie. Pohlavia sú si podobné."
Na stránke organizácie sú presné inštrukcie, ako sa do počítania myšiarok zapojiť. Dôležité je vtáky nevyrušovať, preto si treba dávať pozor, nerobiť hluk a prudké pohyby, pretože sovy sa zľaknú a odletia. Podľa ochranárov by si mali pozorovatelia všímať aj to, či sa v okolí nenachádzajú nábojnice alebo uhynuté vtáky.
Sčítavať sa bude aj vodné vtáctvo
Počas blížiaceho sa víkendu 14. a 15. januára sa bude sčítavať aj vodné vtáctvo. To organizuje SOS/BirdLife Slovensko a nadchádzajúci víkend je medzinárodný termín. Sčítavajú sa úseky vodných tokov a vodné plochy rôzneho typu. Ochranári zaznamenajú všetky druhy vodných vtákov a ich počty, tie sa potom zaznamenajú do databázy. Práve Vladislav Marušic pomáha s počítaním vodného vtáctva v Pezinku.
(zdroj:http://www.dravce.sk/web/index.php/sk/myiarka-uata, http://www.dravce.sk/web/index.php/sk/infopanel/nae-sovy/1036-pocitanie-mysiarok-usatych-v-zime)