PEZINOK. Jednou z úloh mestskej polície v Pezinku je odchyt túlavých psov. Kam putujú odchytené zvieratá a aký osud ich čaká, sme sa opýtali inšpektora Petra Urbana mestského policajta, ktorý má na starosti karanténnu stanicu v Pezinku.
Dôvody, prečo končia psy na karanténnej stanici sú rôzne, časť psov sú zvedaví utečenci, ktorí využili pootvorenú bránku, či dieru v plote a vyberú sa na potulky. Smutnejšie prípady tvoria psy, ktoré niekto vyhodil. "V živote sa môže stať, že sa majiteľ o svojho psa už nemôže ďalej starať, ale dá sa nájsť aj lepšie riešenie, ako sa psa zbaviť tak, že ho vyhodí z auta na ulicu," hovorí Peter Urban.
Podľa neho ľudia často zabúdajú, že zadovážiť si psa znamená veľkú zodpovednosť a množstvo času stráveného pri jeho výchove. Možno aj preto sa stáva, že psy končia na ulici, nielen ako vyslovene nechcené vyhodené z auta, ale aj preto, že majiteľ sa ho jednoducho už nesnaží hľadať.
Ako sa pes dostane na stanicu
Ak mestským policajtom nahlásia psa, ktorý behá po meste bez majiteľa, prídu na odchyt. Majiteľa sa snažia nájsť okamžite, častokrát psa pozná niekto zo susedov, v najlepšom prípade je zviera začipované. V prípade, že majiteľa nenájdu, zoberú ho na karanténnu stanicu, potom nasleduje veterinárne vyšetrenie a začipovanie psa. Pátranie po majiteľovi sa však nekončí. Fotografie odchyteného psa sa zverejnia na stránke mestskej polície a tiež facebookovej stránke karanténnej stanice. Ako informuje Peter Urban, s hľadaním majiteľov a tiež so starostlivosťou o psy pomáhajú aj dobrovoľníci.
Dodáva, že karanténna stanica síce nie je útulok, ale aj vďaka dobrovoľníkom sa im darí nájsť nových majiteľov aj pre psov, o ktorých už pôvodní majitelia nemajú záujem. Majiteľom, ktorým sa domáci miláčik len zatúlal sa iste uľaví, ak ho nájdu na stanici, treba však dodať, že starostlivosť o odchytené zviera nie je zadarmo.
Za odchyt psa sa účtuje 10 eur, v prípade, že policajt musel použiť narkotickú látku, je taxa vyššia, a to 20 eur. Jeden deň starostlivosti v karanténnej stanici bude majiteľa zatúlaného psa stáť 7 eur. Nakoniec tu máme pokutu za voľný pohyb psa. "Tu je prístup veľmi individuálny, záleží od správania sa majiteľa, tiež či sme konkrétneho psa odchytili prvýkrát alebo uteká opakovane. Maximálna sadzba je 33 eur, ale v niektorých prípadoch riešime pokutu len dohovorom," povedal Urban. V prípade, že zviera mašli policajti zranené, majiteľ musí zaplatiť aj ošetrenie u veterinára.
Aj pre sumár poplatkov, ktoré musí majiteľ zatúlaného psa zaplatiť, Urban radí, aby si ľudia dávali na svojich miláčikov pozor. Najlepšou prevenciou sú poriadne urobené ploty, prípadne elektrické ohradníky, či obojky, ktoré psovi nedovolia prekročiť hranicu pozemku.
"Nie je to týranie, ak pes dostane drobný šok z obojku, po krátkom čase sa naučí, že ďalej nemá chodiť, okrem toho je to určite lepšie, ako by ho malo na ceste zraziť auto."
Pôsobia len v Pezinku
Peter Urban hovorí, že odchytávať túlavé psy je povinnosťou mestskej polície, lenže iba na území mesta. "Stáva sa, že nám volajú aj z iných obcí, tu však zasahovať nemôžeme." Každá obec či mesto musí mať zabezpečený odchyt túlavých psov, či už prostredníctvom mestskej polície alebo zmluvy s útulkom.
Karanténna stanica však útulok nieje, nájdený pes tu môže zostať dva mesiace. V prípade, že sa nenájde majiteľ, či už pôvodný alebo nový, vďaka adopcii, psa musia uspať. "Zatiaľ sa nám darí nájsť pre každého psa domov, určite to ie je tak, že by tu presne po dvoch mesiacoch čakal veterinár s injekciou," povedal Urban. Momentálne sa na stanici nachádzajú štyri dospelé psy. Nájdené šteniatka okamžite umiestňujú do dočasnej opatery, keďže pre ne nie sú na stanici vytvorené podmienky.
Na otázku, či psom v karanténnej stanici môžu pomôcť aj ľudia odpovedal Peter Urban, že najlepšou pomocou by bol zodpovedný prístup majiteľov. "Ak sem niekto prinesie granuly, či žuvacie kosti, určite neodmietneme, ale deky a matrace nie. Každá búda je zateplená a ako podstieľku používame slamu a piliny, je to hygienickejšie a aj praktickejšie," uzatvára Peter Urban.