BRATISLAVA. Pri vybavovaní občianskych podnetov prostredníctvom portálu Odkaz pre starostu sú z veľkých samospráv najaktívnejšie Trnava, Prievidza a bratislavské mestské časti Ružinov, Petržalka a Nové Mesto, z tých menších sú to Stupava, Svätý Jur a bratislavské Vajnory. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré dnes prezentoval správca portálu Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI).
Mestu Trnava sa podarilo vyriešiť 91 percent zo 793 nahlásených podnetov, bratislavskému Ružinovu 95 percent zo 427 podnetov, Prievidzi 98 percent podnetov z celkovo nahlásených 249. Bratislavská Petržalka vyriešila 88 percent z 258 nahlásených problémov, bratislavské Nové Mesto 90 percent zo 199 podnetov. Stupava dostala 108 podnetov a vyriešila 89 percent z nich, Svätému Juru sa pri 56 podnetoch podarilo dosiahnuť 95-percentnú úspešnosť vyriešenia nahlásených problémov. Všetkých 35 podnetov dokázala vyriešiť bratislavská mestská časť Vajnory.
"Pri hodnotení sme do úvahy brali nielen množstvo podnetov a s tým súvisiacej práce, ale aj kvalitu komunikácie a informovania o postupe pri vybavovaní podnetu," uviedol riaditeľ SGI Ctibor Košťál. Ako ďalej informoval, prostredníctvom portálu nahlásili v minulom roku občania viac ako 8000 podnetov. "Je to o tretinu viac ako v roku 2014," uviedol.
Naviac riešia výtlky a zeleň
Najčastejšie sa podnety týkali výtlkov na cestách. "Často ohlasovanými problémami boli aj problémy s neupravenou zeleňou, čiernymi skládkami, upchatými kanalizáciami či nefunkčným verejným osvetlením a chýbajúcim dopravným značením," doplnil projektový manažér SGI Martin Kollárik.
Z hľadiska záujmu verejnosti boli najaktívnejšími obyvatelia Bratislavy, Trnavy a Prievidze, z krajských miest boli naopak najmenej aktívni občania Košíc a Trenčína. "Neznamená to však, že by samosprávy cez portál nechceli komunikovať, skôr vidíme potrebu viac informovať a propagovať túto možnosť účasti verejnosti na spravovaní samosprávy," uviedol Košťál.
Za šesť rokov prijali 27 tisíc podnetov
Portál Odkaz pre starostu umožňuje od roku 2010 verejnosti nahlásiť príslušnej samospráve každodenné problémy vo svojom okolí. V súčasnosti využíva túto komunikáciu so svojimi obyvateľmi 104 samospráv z celého Slovenska. Za 6 rokov verejnosť nahlásila prostredníctvom portálu 27.000 podnetov, viac ako 14.000 podnetov bolo vyriešených.