PEZINOK. V meste sa najbližší piatok začína najväčšie a najpopulárnejšie podujatie v okolí. Vinobranie je každoročnou oslavou končiacich sa oberačiek. Dnes ho berieme ako samozrejmosť, ako však táto tradícia vznikla.
Oslavy boli skromnejšie
História mesta Pezinok siaha do začiatku 13. storočia a hoci bolo "terra Bozin" pôvodne banskou osadou, vinohradníctvo bolo už vtedy dôležitou súčasťou života obyvateľstva. Tak ako dnes, aj vtedy sa ľudia chceli za úrodu poďakovať, aj keď spočiatku oveľa skromnejšie.

Prvý dúšok museli ochutnať richtár, mešťanosta a páni senátori. O niečo neskôr začali byť slávnosti honosnejšie, pribudli alegorické sprievody. Prvý alegorický voz zdobený listami viniča sprevádzali všetci, ktorí sa na výrobe vína podieľali. Druhý voz viezol dievčatá, ktoré dávali koštovať hrozno a mušt, na treťom voze trónila na sude starého vína kráľovná oberačkových slávností. Za úrodu vinári nezabudli poďakovať svojmu patrónovi svätému Urbanovi.
V podobnom duchu tradícia pretrvávala až do začiatku 20. storočia. Kríza však celomestské slávnosti zmenila na komorné oslavy vo viechach.
Pezinok sa striedal s Modrou
Tradíciu vinobrania tak v meste znovu obnovili až v roku 1934, nie však na dlho, tesne pred 2. svetovou vojnou sa tradícia prerušila a až v roku 1958 sa znovu začali konať takzvané Malokarpatské vinobrania.
Pezinok sa pri organizovaní vinobrania striedal s Modrou. V období totality malo vinobranie aj ideologický rozmer, v prvom rade šlo o oslavu ľudí, kolektívu pracujúceho v socialistickom poľnohospodárstve.
Od roku 2004 sa v Pezinku organizuje vinobranie každý rok, trojdňové podujatie býva sprevádzané bohatým kultúrnym programom. Tradície však zostávajú, nesmie chýbať tradičný prvý dúšok, ktorým tak ako kedysi primátor otvorí slávnosť, či alegorický sprievod.